Тим или Надал: Кој до круната на „Ролан Гарос“?

Шпанскиот ас како фаворит од повеќе причини ја има фаворитската улога во завршната битка против австрискиот натпреварувач.

Надал има многу поголемо искуство во финалните мечеви, дури 11 пати го освојувал турнирот во Париз, а воедно имаше и еден ден повеќе за одмор.

„Кралот на земјата“ во својот полуфинален меч без поголеми проблеми со 3:0 го елиминираше својот голем ривал и пријател Роџер Федерер.

Тим успеа во дуел кој траеше два дена со многу поради лошите временски услови и во пет сета преку првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето.

Двајцата тенисери до сега се сретнале вкупно 12 пати и двојно повеќе триумфи има Надал кој моментно води со 8:4 во меѓусебните пресметки.

Прочитајте и...  Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Прочитај повеќе

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат