Тим и Димитров ќе учествуваат на турнирите во организација на Ѓоковиќ

Првиот тенисер на АТП ранг листата успеа да договори врвни тениски имиња кои ќе учествуваат на регионалниот „Адриа Тур“ кој ќе се огра на некоплку локации од 13. јуни до 5 јули.

Новак Ѓоковиќ е главен организаторт на „Адриа Тур“ кој ќе се игра во неколку градови во регионов. Првиот турнир ќе се игра на 13. и 14 јуни на терените на ТЦ Новак, потоа тенисерите се селат во Задар (20. и 21. јуни), па во Црна Гора (27. и 28. јуни) и Бања Лука на 3. и 4. јули. Покрај тоа, Ѓоковиќ планира на 5. јули во Сараево да одигра егзибициски натпревар против Дамир Џумхур.

Засега две големи тениски ѕвезди го потврдија учеството на овие турнири, третиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим како и Бугаринот Григор Димитров кој моментно е 19. на ранг листата.

Според планот на натпреванрување, осум тенисери ќе бнидат поделени во две групи и во првиот ден ќе играат во два натпревари во својата група. Наредниот ден е планирано да се игра финалето помеѓу најдобрите двајца тенисери од двете групи. Натпреварите ќе се играат без присуство на публика.

Прочитајте и...  Џордан реагира на убиството на Флојд: Сега е доста. Ужасно сум тажен, повреден и лут

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат