12 C
Скопје

Тихановскаја: Жените покажаа отпор и сила на карактер, можеби жена ќе дојде на чело на Белорусија

Белоруската опозициска лидерка Светлана Тихановскаја изјави дека не знае кој би можел да ја заземе претседателската функција по новите избори во Белорусија, но имајќи предвид дека сите белоруски жени кои излегоа на улиците „покажаа отпор и сила на карактер”, на чело на државата може да дојде и една жена.

– Протестите против изборите, чиј исход во корист на сегашниот владетел сè уште се опишува како изманипулиран, ги зголемија шансите за една жена на кормилото на државата, рече Тихановскаја за Дојче веле.

Пред демонстрациите, малку граѓани размислуваа за прашањето за правична распределба на државните позиции, но тоа, според Тихановскаја, се смени.

– Можеби една жена навистина ќе стане претседател. Затоа што жените покажаа дека понекогаш се посилни од мажите, рече Тихановскаја која по изборите избега во Литванија. 

Прочитајте и...  Битиќи: Да не шири дезинформации еден дел од „ивент“ индустријата, има владина помош во сите пет пакети со мерки

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар