Тигри се кријат во куќи на луѓе по монсуните во Бангладеш – Слободен печат
ВестиПланета

Тигри се кријат во куќи на луѓе по монсуните во Бангладеш

Според последните податоци, во две индиски држави Бихар и Асам настрадале 97 лица.

Една од најголемите реки во Бангладеш, Џамуна синоќа се излеа од коритото и поплави најмалку 40 села во северниот дел на земјата, поради што се раселени повеќе од 200.000 луѓе, додека во соседна Индија поради монсунските дождови домовите ги напуштиле околу шест милиони луѓе.

Според последните податоци, во две индиски држави Бихар и Асам настрадале 97 лица.

Се наведува дека во овие индиски држави обилните дождови и поплавите траат од минатата недела, поради што дури и дивите животни бараат засолниште во домовите на луѓето.

Еден возрасен тигар денеска е пронајден како спие во куќа која се наоѓала во близина на животински резерват.

Властите стравуваат дека ловокрадците би можеле да се обидат да ја искористат ситуацијата и за време на поплавите да почнат да ловат заштитени животни како што е еднорогиот носорог, вид од кој има само уште 3.500 примероци во целиот свет.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close