Тие се од Македонија, а продават печени костени среде Швајцарија, ОВОЈ ПАР БУКВАЛНО СИТЕ ГО ОБОЖАВААТ (ФОТО) - Слободен печат

Тие се од Македонија, а продават печени костени среде Швајцарија, ОВОЈ ПАР БУКВАЛНО СИТЕ ГО ОБОЖАВААТ (ФОТО)

Сезоната на продажба на печени костени во Швајцарија официјално започна во средата. Можеби ќе мислите дека нема ништо интересно што почнала една ваква сезона, но грешите. Во оваа позната сезона на костени во Швајцарија, главни протагонисти се брачен пар од Македонија.

Дашурие и Гезим Исмаили од Кичево ги знаат сите во швајцарскиот град Луцерн по незаменливите костени што ги подготвуваат.

За отварањето на сезоната на костени, парот Исмаили информираше преку Фејсбук, а нивните потрушувачи ги преплавија со разни позитивни коментари.

Фејсбук

За семејство Исмаили оваа сезона е посебна затоа што е и јубиларна. Тие во овој бизнис се веќе полни триесет години.

Главната нивна цел е потрошувачите да бидат задоволни со квалитетот на костените.

– Ние печеме убави костени, што го докажуваат и потрошувачите – вели Дашурие Исмаили, која веќе 8 години го работи овој овој бизнис со својот сопруг.

Сопругот Гезим, пак, вели:

– Продажбата на костени е традиционален бизнис. Среќни сме што досега успешно ја менаџираме оваа професија, сите потрошувачи се задоволни и нашата работа високо ја вреднуваат – изјавил тој за “Shtegu.com“.

Фејсбук

Големиот број на потрошувачи во Луцерн парот го знаат со име и презиме, а за многубројните туристи во овој град, тезгата со костени претставува атракција, па затоа е едно од најфотографираните.

 

Прочитај повеќе

Момо Капор: Тајната наречена МЕЗЕ

Слободен печат

По скоро две децении љубов, го исфрли сопругот од домот: Сите зборуваат за нивниот развод, а Џулија некогаш вака кажуваше за нив… (ФОТО)

Слободен печат

Астрологија и стилот на жената: Каков стил избира вашиот хороскопски знак

Слободен печат

Диета со пилешко месо, брза, ефикасна и вкусна

Слободен печат

Мозоците на девојчињата созреваат порано, тврди новото истражување

Слободен печат

Наши миленици: Боно, кученце како плишано меченце

Слободен печат

Остави Коментар

16 + twenty =

Прочитај повеќе

Идеја за вкусен појадок кој е во прилог на секоја здрава диета

Слободен печат

Диетата на Адел, килограмите сами се „топат“

Слободен печат

Сложни браќа мрсно јадат: И на овие избори партиите, освен од државата, ќе кешираат пари и од донации

Весна Тодоровска

Најубавите женски имиња инспирирани од грчки и римски божици

Слободен печат

Шилегов утре ќе го разреши директорот на Дрисла

Слободен печат

Боки 13 прати порака: Јавноста ќе се изненади од позадината и вистината за „Рекет“

Горан Наумовски