ТФТ не се откажува од третото место во Суперлигата

фото: КФСМ

По киксот во минатото коло против Еуро Никел 2005, ТФТ го поправи впечатокот на гостински терен против Феникс 2010 (76:58) во рамките од деветтото коло во Суперлигата.

Освојувачот на Купот на Македонија сака да биде дел од четирите екипи кои ќе одлучуваат која од нив ќе го освои и шампионскиот трофеј.

Во победничките редови доминираше Николов со 17 поени и пет скокови, следен од Хортон кој запиша 14 поени.

А на спротивната страна прв стрелец беше Петков со 15 поени, еден кош помалку имаше Митревски (четири асистенции).

СУПЕРЛИГА – РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ. 9.КОЛО

Феникс 2010 – ТФТ 58:76

18 мај (среда):

19.00 часот Гостивар – МЗТ Скопје Аеродром

19 мај (четврток):

18.00 Еуро Никел 2005 – Пелистер

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 26-4, Пелистер 25-5, ТФТ 17-14, Гостивар 17-13, Еуро Никел 2005 17-13, Феникс 2010 14-17.

Видео на денот