ТФТ му се реваншираше на Академик Пловдив за поразот во Скопје

Втора победа за ТФТ во БИБЛ лигата/ фото: balkanleague.net

Кошаркарите на ТФТ Скопје го совладаа Академик Пловдив со 81:86 како гости во рамки на четвртото коло во БИБЛ-лигата и му се реваншираа на бугарскиот тим.

Во првата пресметка меѓу македонскиот и бугарскиот тим во Скопје, славеше Академик со 75:83.
Овој пат, кошаркарите на ТФТ беа подобар тим, нехативата од два поени на крајот од првата четвртина (24:22), ја претворија во плус пет на втората четвртина (39:44).

Со одлична игра во третиот дел кошаркарите на тренерот Боро Смилковски направија и плус 11 (44:55), но домашпниот тим во последната четвртина со серија од 10:0 поведе со 63.60.
Одговорот на македонскиот тим беше серија од 0:7 со која ја врати предноста која не ја испушти до крајот и сосема заслужено дојде до втората победа сезонава.

Александар Маслинко со 18 поени беше најдобар во македонскиот тим, Страхил Николов имаше 15 поени, а Александар Костоски натпреварот го заврши со 12 поени и 9 асистенции.

Следниот предизвик за ТФТ во БИБЛ лигата е утрешниот наптревар против Берое.

Видео на денот