Тежок пораз на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите

Македонскиот ракометен клуб денеска во Португалија е убедливо совладан од екипата на Спортинг со конечен резултат 36:26. Еурофарм Работник беше рамноправен во првите 10 минути од натпреварот кога беше израмнето (6:6, 7:7).

Но, потоа Португалците со серија голови се одвоија на дури осум голови разлика (17:9), а на паузата заминаа со водство од 17:11.

Во второто полувреме домаќините рутински само ја одработуваа задачата и триумфираа во рамките од групата „Ц” во ракометната Лига на шампионите со 36:26.

Најефикасни на средбата за Еурофарм Работник беа бековите Остроушко и Јотиќ со по осум голови. На спротивната страна за тимот од Лисабон Роча седумпати се запиша во листата на стрелците.

Во наредното осмо коло на ЛШ ракометарите на тренерот Стевче Алушовски во спортската сала „Боро Чурлевски” ќе го пречекаат тимот на Савехоф од Шведска на 17 ноември со почеток од 17.00 часот.

Прочитајте и...  Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Лига на шампиони, 7. коло

Резултати –

Савехоф-Кокс 28:22
Бидасоа Ирун-Татран Прешов 27:27
Спортинг-Еурофарм Работник 36:26

Табела:

1.Бидасоа Ирун 12 бодови
2.Савехоф 10
3.Спортинг 9
4.Татран Прешов 5
5.Кокс 4
6.Еурофарм Работник

Наредно, 8. коло (двојки) –

13. ноември Татран Прешов-Спортинг
17. ноември Еурофарм Работник-Савехоф
17. ноември Кокс-Бидасоа Ирун

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат