Тевдовски: Вмрежување на фирмите и работни места за младите се економски приоритети на патот кон ЕУ- Слободен печат

Тевдовски: Вмрежување на фирмите и работни места за младите се економски приоритети на патот кон ЕУ

Намалување на невработеноста кај младите, интегрирање на домашните компании на меѓународните пазари и борбата против сивата економија се трите клучни предизвици кои ќе се опфатат во Програмата за економски реформи 2020-2022, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на Економскиот и финансиски дијалог помеѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција, кој се одржува во Брисел.

Тевдовски, обраќајќи се на дискусијата за структурни реформи со цел привлекување странски директни инвестиции, истакна дека ќе се поддржи вмрежувањето на  домашните компании на меѓународните пазари.

Тој посочи дека преку Рамката за соработка со Светска банка ќе се обезбеди поддршка за привлекување на странски директни инвестиции од високо продуктивни и извозно ориентирани сектори, вмрежување на домашните микро, мали и средни компании на меѓународните пазари и инвестирање во проекти за технолошка модернизација.

-Исто така, ќе се настојува да се поврзат странските директни инвестиции со домашните, особено малите и средни компании, што ќе овозможи креирање на нови работни места и вон технолошко-индустриските зони – рече Тевдовски.

Министерот за финансии истакна дека еден од приоритетите на Владата е намалување на невработеноста кај младите и ја посочи младинската гаранција како еден од проектите насочени кон тоа.

Тевдовски истакна и дека ќе се продолжи имплементацијата на Акцискиот план за намалување на сивата економија. Целта е да се поттикне креацијата на формални работни места, како и да се поттикне поголемо учество на жените на пазарот на труд.

Инаку оценките на Европската комисија за реализацијата на проектите и мерките од Програмата за економски развој од минатата година покажуваат дека Албанија и Макдонија во регионот имаат највисока реализација.

Прочитај повеќе

Шокантна снимка од Трамп: Ослободете се од Јовановиќ, исфрлете ја утре, не ме интересира (ВИДЕО)

Слободен печат

Србија: На следниот попис за првпат од 1948. мажите ќе одговорат колку деца имаат

Слободен печат

Заврши 11.издание на меморијалниор турнир во спомен на Тоше Проески

Слободен печат

Србија: Лажна тревога за заболен од коронавирус, се применуваат превентивни мерки

МИА

Германија: Расте бројот на екстремни десничари во редовите на Бундесверот

Слободен печат

Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

9 − five =

Прочитај повеќе

Периодот на инкубација на новиот коронавирус може да се движи од 1 до 14 дена

Слободен печат

Битола и Херцег Нови со мажоретки го најавија празникот на мимозите

МИА

Полета најголем патнички авион со два мотори (ВИДЕО)

Слободен печат

Загубите поради штрајкот ја чинат Париската опера 15 милиони евра

Слободен печат

Спасовски: Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Слободен печат

Министерот Наќе Чулев во работна посета на ПО Шуто Оризари

Слободен печат