Тетовските училишта стануваат паркиралишта

Малиот број на местата за паркирање, во споредба со големиот број на возила, особено во летната сезона кога се ближи и доаѓањето на мигрантите, предизвикуваат реален хаос во сообраќајот во Тетово.

Изградбата на повеќекатните гаражи, според Секторот за општински дејности, е невозможно, поради високата цена. Во меѓувреме, општината најавува привремено решение. Алсат М јавува дека училишните дворови во текот на летото ќе се користат како паркинзи.

– Општина Тетово во летната сезона, односно во јуни, јули, август, за потребите на граѓаните, ги отвора и училишните дворови за да се намали малку недостатокот на паркинзи. Добро би било граѓаните да ги користат тие места за паркирање кои се слободни, не значи дека нема место и треба да се паркираат на двојно паркирање. Проблем останува финансирањето на гаражите, дали треба да ги изгради општината или со приватно-јавно партнерство. Во летната сезона, добро би било граѓаните да не ги користат приватните автомобили туку да ги користат јавните возила, бидејќи тие заштедуваат време при патување и наоѓаат паркинг – рече Елмир Мустафаи од Секторот за општински дејности.

Прочитајте и...  Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Додека Општина Тетово тврди дека со отворањето на училишните дворови се намалува проблемот со недостатокот на места за паркирање, граѓаните бараат долгорочни решенија.

Во градот Тетово има околу 40.000 регистрирани автомобили, додека паркинзите заедно со зонските и приватните паркиралишта се околу 1000.

Прочитај повеќе

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Париз забранет и третиот протест планиран за денес

Слободен печат

Еден смртен случај и еден новозаболен од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Слободен печат

Курти: Владата на Хоти е нелегитимна и ѝ слугува на Србија

Слободен печат

Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат