Тетовскиот општинар кој си го присвои службениот телефон вреден 1.750 евра доби кривична пријава

Општина Тетово / Фото: МИА

Поранешниот вработен во Општина Тетово, за кого МВР претходно извести дека си го присвоил скапиот службен телефон кој му бил даден на користење, доби кривична пријава.

СВР Тетово ја поднесе пријавата против В.С.(40) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“.

-Во текот на 2021 година, пријавениот, во својство на вработено лице во општина Тетово, противправно за себе присвоил мобилен телефон со вредност од 108.000 денари, информира МВР.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот