ВИДЕО | Teтекс, Башкими и Вардар Неготино обезбедија место во Втората лига

Денес во македонскиот фудбал се играа баражите за место во Втората лига.

Тетекс, Башкими и Вардар Неготино го обезбедија второлигашкиот статус за сезоната 2023/2024.

Тетовци немаа проблеми и лесно го зачуваа второлигашкиот статус победувајќи ги Осогово со убедливи 6:1. Овој натпревар се играше на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари.

Победата на Тетекс беше најавена кога по нешто повеќе од половина час игра веќе имаа 3:0, погодуваа Салјии, Јусуфи и Стојковски.

Осогово во 66-тата минута намали преку Стоилковски, но до крајот уште по еден гол постигнаа Сајлии и Јусуфи, а во листата на стрелци се запиша и Кировски кој ги постави конечните 6:1.

На натпреварот во Тетово Башкими со 2:0 беше подобар од Влазрими, головите ги постигнаа во првото полувреме.

Вардар Неготино и Новаци на средбата во Кичево одиграа 1:1, па преку пенали место во Втората лига обезбеди тимот од Неготино.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот