Тестовите негативни, Несторовски и Удинезе им се враќаат на тренинзите

twitter.com/Udinese_1896

Со ова уште еднаш се покажува волјата кај клубовите во Италија да заврши натпреварувачката сезона на теренот.

Денеска Удинезе преку својот официјален клупски сајт ја информираше јавноста дека во согласност со правилата на протоколот одобрен вчера од надлежните органи, групните тренинзи ќе започнат повторно од ова попладне.

Воедно сите молекуларни тестови кои ги имаа играчите, помеѓу кои и македонскиот репрезентативец Илија Несторовски, и стручниот штаб, имаат негативни резултати.

Со ова уште еднаш се покажува волјата кај клубовите во Италија да заврши натпреварувачката сезона на теренот.

Се предвидува 13 јуни како можен датум кофа би можеле да продолжат возбудувањата во Серија А.

Удинезе до прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус, се наоѓаше на 14 место со 28 бодови, само три повеќе од Лече кој е во опасната зона за испаѓање.

Видео на денот