Тесни резултати на изборите во Израел – утре започнуваат преговорите за нови коалиции

Излезните анкети по вторите парламентарни избори во последните пет месеци во Израел покажуваат дека се уште е прерано за да се знае кој ќе биде нов предводник на земјата на Блискиот Исток, објави Би-би-си.

Центристичката Сина и бела алијанса на поранешниот прв човек на армијата Бени Ганц се очекува да освои меѓу 32 и 34 пратенички места, а десничарската партија Ликуд на сегашниот премиер Бенјамин Нетанјаху меѓу 31 и 33 места.

Постои можност одлуката на лидерот на партијата Јисраел Беитеину, Авигдор Лиеберман да биде најважна при формирање на владата.

Претходно, Нетанјаху распиша предвремени избори откако не успеа да формира влада по изборите во април.

Преговорите за формирање на нова коалиции се очекува да започнат веднаш откако ќе бидат познати прелиминарните резултати, утре изутрина.

Прочитајте и...  МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат