Тешко повреден возач на мопед

Возач на мопед бил тешко повреден во една од вкупно 21 сообраќајна незгода што се случиле во текот на изминатиот ден. Во девет сообраќајки со полесни повреди се здобиле 12 лица, а во 11 била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 32 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 12 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и 16 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и тројца возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, шест возачи за неправилно престројување, четири лица за не носење заштитен шлем, 14 возачи за не носење сигурносен појас, како и 29 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Прочитајте и...  Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Вчера санкционирани биле и пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки.

Затекнати биле 59 возило непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило „пајак”, отстранети биле 69 возила.

Прочитај повеќе

Според доцната излезна анкета на Ипсос, Анджеј Дуда се избори за тесна победа во претседателската трка во Полска

Слободен печат

Најмалку 21 повреден во пожар на американски воен брод во Сан Диего

Слободен печат

Бајден победи на внатрепартиските избори во Порторико

Слободен печат

Италијанскиот регион Лигурија за првпат без нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Тачи денес ќе биде сослушан во Хаг

Слободен печат

Новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи акредитирани за изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нагло зголемување на бројот на заразени во Хрватска, стапуваат на сила построги епидемиолошки мерки

Слободен печат

Гласачите сумираат впечатоци, се бира десеттиот парламент

Соња Христовска Угриновска

Ворлдметерс: Над 13 милиони лица во светот заразени со Ковид-19

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Слободен печат

Троцифрени бројки на заразени од коронавирус, најмногу случаи во скопски Чаир

Слободен печат

Денеска гласаат лицата позитивни на Ковид-19 и во самоизолација, на овие избори нема да се спроведува гласање во дијаспората

Слободен печат