3.4 C
Скопје

Тешка навреда за Наполи и Неапол: Доколку играше во Торино, Марадона сè уште ќе беше жив

Диего Армандо Марадона најдобрите моменти во клупската кариера ги имаше во Наполи чиј дрес го носеше од 1984 до 1991 година.

За тоа време на Наполи му ги донесе единствените две шампионски титули како и трофејот од Купот на УЕФА. Во исто време фудбалскиот волшебник беше симбол на сиромашниот италијански југ со богатиот север, имаше статус на божество кај навивачите на Наполи, додека беше најомразениот фудбалер кај противничките фанови.

EPA-EFE/CIRO FUSCO

Поделбите помеѓу југот и северот траат и до денес, а страстите дополнително ги возбуди еден од најдобрите италијански дефанзивци и легенда на Јувентус, Антонио Кабрини.

Диего Марадона/EPA-EFE/ANSA ARCHIVIO

Доколку играше во Јувентус, Марадона ќе беше жив уште долго време. Опкружувањето во Неапол го уништи. Во Торино е поинаку отколку во Неапол. Неговата љубов кон Наполи беше силна и автентична, но во исто време и болна – изјави Кабрини кој му оддаде признание на Марадона за тоа што го правеше на терените.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

– Диего беше легенда и џентлменски противник на теренот. Како и сите големи шампиони, можеше да го прикаже и најдоброто и најлошото во исто време.

Најинтересните изјави на Марадона: Кој танцува со својата сестра, зашто Роналдо продава шампон за коса…

ВИДЕО: Неверојатни сцени пред стадионот на Наполи, огномет во чест на Диего

ВИДЕО: Наејмотивната приказна: За да спаси живот на дете, Марадона играше фудбал во кал

 

 

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар