Тероризмот ја чини глобалната економија 34 милијарди долари годишно - Слободен печат

Тероризмот ја чини глобалната економија 34 милијарди долари годишно

Сепак, во извештајот се додава дека тероризмот останува широко распространет проблем и голема глобална закана, чинејќи ја глобалната економија повеќе од 34 милијарди долари во 2018 година.

Тероризмот во светот однесе помалку животи во 2018 година, но неговите економски и социјални последици сè уште се големи, според најновиот Глобален индекс за тероризам (ГТИ) на австралискиот Институт за економија и мир (ИЕП).

„Иако интензитетот на тероризмот е намален, неговата раширеност не е”, предупреди австралискиот истражувачки центар во извештајот.

Вкупниот број на смртни случаи од тероризам се намали четврта година по ред во 2018 година, паѓајќи за 15,2 проценти од претходната година на 15.952 смртни случаи, што е намалување од 53 отсто од 2014 година кога е забележан најголем број.

Главниот двигател на бројот на загинати е падот на интензитетот на конфликтот на Блискиот Исток и воените успеси против терористичките групи како ИД и Боко Харам, се вели во студијата.

Прочитајте и...  Што поседуваат албанските политичари: Ахмети има куќа во Зајас, а Села шума од 15.000 квадратни метри

Сепак, во извештајот се додава дека тероризмот останува широко распространет проблем и голема глобална закана, чинејќи ја глобалната економија повеќе од 34 милијарди долари во 2018 година.

„Ова е втора најлоша година регистрирана по бројот на земји кои претрпеа најмалку една смрт, што ја нагласува потребата да се продолжи со решавачката меѓународна акција за борба против тероризмот”, се вели во документот.

Авганистан бележи најголем број смртни случаи и напади поврзани со тероризам втора година по ред, со повеќе од 7.000 смртни случаи и 1.400 терористички напади во 2018 година.

Понатаму се наведува дека во 2018 година Талибанците го надминале ИД како најопасната терористичка група во светот, одговорна за 38 проценти од вкупниот број смртни случаи во светот предизвикани од терористички напади.

Прочитајте и...  Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

Според тој извештај, речиси 40.000 луѓе се убиени во инциденти со тероризам од 2001 година во Авганистан.

Ирак, чиј Парламент неодамна гласаше за протерување на американските трупи од земјата, изминативе 16 години беше лидер во Индексот за глобален тероризам, а во 2018 година падна на второто место.

Бројот на загинати во терористички акти во Ирак се намали на 1.054 жртви во 2018 година од 4.271 претходната година, што претставува намалување од 75 проценти. И покрај тоа, повеќе од 66.000 луѓе се убиени во тероризам од 2001 година во Ирак.

Прочитај повеќе

Се стеснува просторот за уште едно „не“ од Брисел

Слободанка Јовановска

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен печат

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Соња Христовска Угриновска

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Остави Коментар

шест + два =

Прочитај повеќе

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат