ТЕРОРИСТИ СО АВТОМОБИЛ-БОМБА ВЛЕТАЛЕ ВО ХОТЕЛ: Најмалку 15 мртви во напад на Ал Шабаб во Сомалија – Слободен печат
ВестиПланета

ТЕРОРИСТИ СО АВТОМОБИЛ-БОМБА ВЛЕТАЛЕ ВО ХОТЕЛ: Најмалку 15 мртви во напад на Ал Шабаб во Сомалија

По активирањето на автомобилот бомба уследила престрелка, која според сомалиската полиција траела час и половина.

Исламистичката група Ал Шабаб денеска изврши напад со автомобил бомба во сомалискиот град Кисмај, соопшти сомалиската полиција, наведувајќи дека е можно да има голем број загинати лица, а првичната бројка се движи околу 15 лица.

Нападот е изведен во еден хотел за време на состанок на сомалиските регионални претставници, кои дискутираа за претстојните локални избори.

По активирањето на автомобилот бомба уследила престрелка, која според сомалиската полиција траела час и половина.

Ал Шабаб соопшти дека негови припадници по бомбашкиот напад успеале да го заземат хотелот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close