Тенискиот свет го „отпиша“ Новак Ѓоковиќ

Медведев е моментално играч кој се наоѓа во најдобра форма, и апсолутно е тема број еден кога се во прашање тенисерите. Многумина веќе забораваат на Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, како и нивната трка за првото место на АТП ранг листата.

Медведев одигра шест финални мечеви на претходните шест турнири и има половичен успех – три титули и три порази.

twitter.com/UbiTennisEng

Русинот ги победуваше најдобрите на светот, но во финалето на УС Опен загуби по голема борба од Рафаел Надал и секако би сакал тоа да го промени во иднина.

– Секој меч е посебна приказна. Оваа година го подигнав нивото на игра. Сега би сакал да го победам Надал, како и повторно да го совладам Ѓоковиќ. Ќе се обидам да триумфирам на секој дуел кој ќе го одиграм – рече Медведев.

Прочитајте и...  Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Четвртиот светски рекет зборуваше и за искуството кога го запозна Рожер Федерер.

– Имам добар однос со него. Го запознав во 2013 година кога бараше спаринг партнер како подготовка за американската турнеја. Три дена тренирав со него во Цирих, една одлична личност – додаде рускиот тенисер.

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат