Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Претходно учеството на турнирите во организација на првиот тенисер на АТП ранг листата го потврдија и Доминик Тим, Григор Димитров и Марин Чилиќ.

Новак Ѓоковиќ е организатор на „Adria Tour“, а првиот од четирите турнири ќе се игра на 13. и 14. јуни во Белград. Останатите домаќини на  „Adria Tour“ се Задар (20/21 јуни), Црна Гора (27/28 јуни) и Бања Лука (3/4 јули), покрај тоа на 5. јули, Ѓоковиќ во Сараево ќе одигра егзибициски дуел со Дамир Џумхур.

Покрај тоа, Ѓоковиќ најави дека на дел од турнирите ќе учествуваат  и тенисери од топ 10 ранг листата, како Доминик Тим и Александер Зверев, а учеството го потврдија и Григор Димитров и Марин Чилиќ.

– Среќен сум што ќе можам да играм пред домашната публика во Белград но и во регионот. Турнирот е од хуманитарен карактер и сите приходи ќе бидат наменети за одредени организации. Некои од тенисерите ќе играат на сите турнири, а покрај Доминик Тим и Григор Димитров, учеството го потврди и Александар Зверев – изјави Ѓоковиќ кој додаде дека се надева оти ќе биде дозволено да присуствува и публиката доколку го овозможат тоа условите.

Прочитајте и...  Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

– Турнирите ќе бидат во Белград и Задар, а Црна Гора и БиХ сè уште не се 100% потврдени како сигурни локации но работиме и тоа да се случи. Тим ќе игра во Белград, Зверев во Белград и можеби во Задар, Димитров треба да игра во Белград и Црна Гора. Сакаме да организираме и неколку натпревари за нашите тенисерки.

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат