Тениска класика во Лондон: Федерер или Надал? (ВИДЕО)

За првпат после 11 години, Федерер и Надал ќе играат на грен слем турнирот во Лондон, „Вимблдон“. Во второто полуфинале првиот светски рекет Ѓоковиќ ги одмерува силите со Баутиста Агут.

Денеска во полуфиналето ќе се сретнат двајцата великани, пријатели кои релативно имаа лесни четвртфинални обврски.

Швајцарскиот натпреварувач имаше помали потешкотии со Јапонецот Нишикори, бидејќи го загуби првиот сет, но потоа ги доби наредните три.

Досега трипати се сретнале на „Вимблдон“, двапати поуспешен Федерер, а сите се сеќаваат на легендарното финале од 2008 година во кое славеше Надал, а славниот Џон Мекинро го дефинирираше како „најдобриот тениски меч во историјата“.

Прочитајте и...  Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Федерер на „Вимблдон“ одиграл вкупно 107 мечеви, славеше на 95, додека Рафа од 59 дуели триумфирал на 48.

Прочитај повеќе

Три руски гиганти во трка за потписот на Адеми!?

Слободен печат

„Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот во Италија се враќа со мечот Јувентус-Милан!?

Слободен печат

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат