Тенисер збесна и урлаше на судијата за одземениот гем затоа што заминал во тоалет

Турнирот во Санкт Петербург денеска поминат во знакот на скандалот кој го „режираа“ белорускиот тенисер Илја Ивашка и главниот судија.

Илјашка со 2:0 во сетови го совлада Французинот Адријан Манарино, но резултатот и играта најмалку ќе се паметат бидејќи на средината од вториот сет Белорусинот збесна и буквално урлаше на главниот судија притоа заканувајќи се дека нема да игра.

При резултат 3:2 во гемови за Манарино, Ивашка побара од судијата да му дозволи да оди во тоалет. Судијата му даде дозвола но го предупреди да биде побрз, а откако Белорусинот се врати на теренот беше известен дека е казнет бидејќи задоцнил.

Тука Ивашка збесна бидјеќи мислеше оди користел медицински тајм-аут од пет минути, а не време од три минути.

Побарав медицински тајм-аут, не го користев своето време – рече Ивашка.
Времето за медицински тајм-аут не може да се користи за тоалет. Јас само ги следам правилата- му одговори судијата по што продолжи расправијата помеѓу нив двајца.


Кои правила? Тоа не е нормално. Како е можно ова? Казна за одење во тоалет? Не сакам да играм бидејќи ова е смешно – урлаше Ивашка кој потоа доби тројна казна што значеше загуба на гем.
– Никој ништо е**но не ми кажа – ја заврши расправијата Белорусонот кој веднаш направи брејк и израмни на 4:4, а го доби сетот во тај-брејкот.

 

Видео на денот