10.8 C
Скопје

ТЕНДЕНЦИОЗНО ОШТЕТЕНИ инструментите за рано предупредување од поплави на Вардар! (ФОТО)

Овие инструменти се многу важни за рано предупредување од поплави.

Непознати лица деновиве ја оштетиле хидролошката станица поставена на Вардар кај тетовското село Сараќино, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи.

Вандализираната хидролошка станица кај Сараќино / Фото: УХМР

„Минатата недела, наша екипа ја посети станицата во Сараќино со цел да утврди зошто нема податоци на нашата интернет страница, при што беа забележани оштетувања на инструментот… Хидролошката станица Саракинци е донација од UNDP и е поставена како дел од проектот за рана најава и предупредување од поплави во горнуот дел на р. Вардар. За жал, често се случува хидролошките станици да бидат мета на вандали и да бидат оштетувани или уништувани, како што е случајот со оваа станица. На фотографиите се забележува дека станицата намерно е оштетена и со тоа е спречено нејзиното функционирање. Буџетот на Секторот за хидрологија за одржување на станиците е лимитиран и не сме во можност ваквите оштетувања самостојно да ги надоместиме“, напиша Васко Стојов од УХМР на официјалната фејсбук-фан страна.

Вандализираната хидролошка станица кај Сараќино / Фото: УХМР

Стојов истакнува дека вакви хидролошки станици за рано предупредување од можни поплави се поставени долж сливот на Вардар во селата Балин Дол, Јегуновце, Радиовце, Тераце, Лакавица, Неготино, Боговиње и Орќуше и Сараќино се донација од УНДП, истакнувајќи дека инструментите се многу важни за рано предупредување од поплави.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар