Темелковски: Жителите на К. Вода главно ги почитуваат мерките, полицискиот час до сега со неколку прекршоци

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска, информираше дека локалната самоуправа изминатиот период соработува детално со сите институции од центраната власт во борбата со Ковид 19.

Тој вели жителите на Кисела Вода главно се почитуваат мерките од страна на Владата, а полицискиот час главно до сега поминал со неколку мали прекршоци, главно бидејќи при првиот ден граѓаните не биле доволно информирани.

Градоначалникот потенцира дека во неговата општина во овој период на вонредна состојба, редовно се дезинфицираат јавните површини.

Прочитајте и...  Левин: Забавува епидемијата на коронавирусот во Италија и Њујорк

Прочитај повеќе

Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Слободен печат

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција