1 C
Скопје

„Телеграф“: Вакцината на Оксфорд и „АстраЗенека“ ќе чини меѓу три и четири долари

Вакцината против ковид-19, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека”, ќе биде за цел свет, бидејќи ќе чини меѓу три и четири долари, објави британски „Телеграф”.

– Оксфордската вакцина е вакцина за целиот свет. Додека „Фајзер“ и „Модерна“ објавија дека успешно ја завршиле три фази на тестирања, британскиот тим првично потенцира дека нивната цел е да го направат нивниот производ достапен на целата планета. Не станува збор само за вакцина која ќе може да се транспортира и чува на нормални температури, туку и да биде достапна за секого, пишува „Телеграф”.

Целта што беше поставена од научниците од Оксфорд и на „Астра Зенека” е вакцината да биде достапна за посиромашните земји во светот, се додава во текстот.

– По цена од само три до четири долари по доза, вакцината на Оксфорд е само мал дел од цената на вакцината „Фајзер“ и „Модерна“ што ќе се продава од 20 до 32 долари, што е скапо за многу земји во развој, стои во текстот на „Телеграф”.

Директорот на тимот што ја направи вакцината во Оксфорд, Ендру Полард вели дека тие направиле „вакцина за светот”.

– Нашата цел беше да ја направиме вакцината достапна насекаде. Мислам дека успеавме да го сториме тоа. Ова се многу возбудливи периоди за здравјето на луѓето, рече Полард.

Прочитајте и...  Несоодветна комора ладилник е причина се уште да не функционира капелата во Тетово

Поврзани вести

САД разочарани од бугарското вето за Македонија, амбасадорката Брнз зборуваше за причините

Слободен печат

Општина Центар усвои Стратегија за меѓуетничка интеграција во образованието

Слободен печат

Португалија иако во „локдаун” ќе избира нов претседател

Слободен печат

Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Слободен печат

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Остави Коментар