Рама и Зеленски се слушнале по телефон, разговарале и за состојбата на фронтот

Володомир Зеленски/ Фото Ukraine Presidency/Ukraine Presi / Zuma Press / Profimedia

Албанскиот премиер Еди Рама остварил телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

За разговорот на Твитер објави Зеленски кој наведува дека освен честитките по повод 30-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји, разговарале и за состојбата на воениот фронт. Тој наведува дека ја истакнал важноста од зголемена помошта за безбедноста на Украина, бидејќи на 24 февруари се навршува една година од почетокот на војната.

„Имав телефонски разговор со албанскиот премиер Еди Рама. Тој ја честиташе 30-годишнината од дипломатските односи меѓу нашите земји и го најави отворањето на амбасадата во Киев. Разговаравме за ситуацијата на фронтот, важноста од зголемување на безбедносната помошта во Украина и поддршката на нашата Формула за мир, пишува Зеленски.

Албанската министерка за Европа и надворешни работи, а потоа и Рама на социјалните мрежи објавија дека Албанија ќе отвори амбасада во Украина, која има амбасада во Тирана.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот