Телефонски разговор на Рама и Ципрас за повторно отварање на преговорите

Премиерот на Албанија Еди Рама вчера имаше телфонски разговор со премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Според официјални извори, тема на разговорот биле подготовувањето на зачленувањето на Албанија во Европската Унија и реформите кои треба да се воведат за започнување на преговорите, јавуваат од ТВ Клан.

Со овој разговор повторно се отвара дијалогот помеѓу Тирана и Атина кој беше блокиран околу пет месеци по случувањата на 28 октомври.

Тема на разговор биле и регионалните прашања, билатералните економски односи, прашањата околу Јонското море и правата на малцинствата во двете земји.

 

Прочитајте и...  Партијата на Харадинај бара да не се укинуваат таксите за српските производи

Прочитај повеќе

АЛАРМ: На Инфективна примен пациент сомнителен за короновирус

Мими Ш.Петкова

ЛАЖНА ВЕСТ ЗА КОРОНА: На Клинички има полиција поради затвореник, а не поради новиот вирус

Слободен печат

Црна Гора го подгина степенот на подготвеност поради коронавирусот

Слободен печат

Реафирмирана потребата од договор за заштита на правата на македонското и на црногорското малцинство во двете држави

Слободен печат

Додик: Херметичкото затворање на границата со Хрватска за мигрантите е проблем за цела БиХ

Слободен печат

ОН: Израелско-палестинскиот конфликт да се реши со создавање на две држави

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

Слободен печат

Јавноста бара оставка од водителот, кој победата на Сандерс во Невада ја спореди со напредувањето на нацистите во Европа

Слободен печат

Курти: Целиме кон организирање заеднички владини седници со Македонија и Црна Гора

Слободен печат

САД: Стапува на сила антиимигрантско правило засновано на застарен колонијален закон

Слободен печат

Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

Слободен печат

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат