Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Речиси половина од сите лажни телефонски центри се наоѓаат во затворите, рече заменик претседателот на Сбербанк Станислав Кузњецов за весникот известија.

„На луѓето не им се јавуваат злонамерни поединци, туку вработени во професионални кол-центри, а меѓу нив 40 до 50 отсто се во затворите. Забележавме дека измамници има во речиси секоја трета казнено – поправна институција во Русија“, рече тој.

Споре Кузњецов, еден телефонски центар од 50 „вработени“ упатува околу 20.000 повици неделно, а во половина од случаите претплатникот се јавува на телефон. Околу 70 отсто од нив одбиваат да разговараат, а измамниците продолжуваат да работат со останатите 30 отсто. Нивниот вкупен приход, според неговите зборови, се движи најмногу до 75 милиони рубљи месечно (околу 817 илјади евра).

Поврзани вести

Ќе се воспостави Центар за згрижување на повредени и запленети диви животни

Слободен печат

Поради дојава за поставена бомба: Евакуирана железничката станица во Лион

Слободен печат

Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Слободен печат

Заев: Подготвени да ја исполниме нашата ЕУ агенда, нема да дозволиме причини за нови одлагања (ВИДЕО)

Слободен печат

Проценка на Светска банка за Западен Балкан: Економиите на С. Македонија, на Србија и на БиХ ќе претрпат најмала штета од пандемијата

Слободен печат

Градоначалникот на Прилеп со молба до младите: Oграничете ги секојдневните активности и контакти

Слободен печат

Остави Коментар