Телефоните СЕКОГАШ паѓаат на екранот, тоа сега е и докажано - Научниците откриваат ЗОШТО тоа се случува - Слободен печат

Телефоните СЕКОГАШ паѓаат на екранот, тоа сега е и докажано – Научниците откриваат ЗОШТО тоа се случува

Можеби ова не мора да ви го кажуваме и веројатно и сами сте приметиле дека луѓето не можат да го тргнат погледот од својот телефон. Баш од таа причина и ги носиме секаде и ги користиме дури и во најчудните ситуации.

Но, дали сте приметиле колку пати вашиот нов телефон паднал и завршил на екранот? Може ли овој феномен да се спореди со лебот кој секогаш паѓа на страната на која е намачкан џемот?

Постои причина за тоа. Роберт Метјуз, физичар на Универзитетот Астон, открил дека главните виновници се материјалите од кои е направен вашиот нов телефон. Иако најчесто сте во заблуда дека тоа е заради лоша среќа, ви откриваме дека физиката игра главна улога во овој случај.

Прочитајте и...  Храна со моќни афродизијачки својства

Утврдено е дека ако телефонот го држите лабаво во едната рака со прстите под центарот на гравитација на мобилниот (најчесто во случај на пишување пораки со една рака), поголема е шансата телефонот да се сврти преку врвовите на вашите прсти. Должината, гравитацијата и аголот на телефонот за време на падот играат важна улога. Така да, следниот пат кога вашиот екран ќе пукне не го кривете Марфиевиот закон – Се што мора да појде по зло, ќе појде – туку кривете ја физиката.

Јасно е дека вашите мобилни ви претставуваат пријатели и дека скоро никој не може без нив. Тоа е причината заради која вашиот скршен екран може да ви го уништи цел ден ако немате права опција за поправање. Нема полоша работа од тоа да го скршите вашиот нов телефон на првиот ден откако ќе го купите. А тоа најверојатно ќе ви се случи додека уште го немате исплатено, па купувањето на ново стакло ќе биде право мачење.

Прочитајте и...  Салатите можат да дебелеат? Да, еве како

Прочитај повеќе

Од војнички до трендовски чизми: Како мартинките станаа и останаа моден тренд?

Слободен Печат

Паста со печурки и бело вино готова за 15 минути

Слободен Печат

Посипете сода бикарбона врз креветот на кој спиете и ќе се случи голема промена

Слободен Печат

Хороскоп за 17 февруари 2020: Прочитајте што ве очекува овој понеделник!

Слободен Печат

Виц на денот: Срца

Слободен печат

Елтон Џон го прекина концертот: Падна на клавирот и заплака! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

три × 4 =

Прочитај повеќе

Џорџо Армани, животна приказна раскажана во прво лице

Слободен печат

Љубица Трифунова: Во тренд е негувана и здрава коса и минималистичка шминка

Јасмина Кантарџиева Димков

Паметен шопинг: На кои работи треба да размислуваме кога купуваме на попуст

Слободен печат

Храна со моќни афродизијачки својства

Слободен печат

Салатите можат да дебелеат? Да, еве како

Слободен печат

28-дневна Саси диета за брзо топење на мастите

Слободен печат