Тексас стана најголемата сојузна држава која забрани грижа за трансродовите малолетници

Знаме на ЛГБТИ+ заедница/ Фото: Mihajlo Maricic / Panthermedia / Profimedia

Гувернерот на Тексас, Грег Абот, во петокот потпиша нацрт-закон со кој се забранува здравствена заштита на трансродовите малолетници, вклучително и лековите кои го одложуваат пубертетот кај младите и хормонска терапија за малолетници, со што Тексас стана најголемата од 20-те држави кои ја забранија грижата за потврдување на полот, пренесува Ројтерс.

Републиканските пратеници ширум земјата промовираа слични нацрт-закони, велејќи дека немаат доверба во консензусот меѓу големите медицински здруженија кои ја поддржуваат грижата за потврдување на полот колку што е потребно, па дури и спасува живот за транс-младите по опсежна евалуација.

Тексас, втората најнаселена американска држава, има околу 29.800 трансродови млади на возраст од 13 до 17 години, според Институтот Вилијамс на УЦЛА.

Американската унија за граѓански слободи и други групи ветија дека ќе се борат против законот на суд, бидејќи имаат слично законодавство во другите држави.

„Тие (пратениците од Тексас) се среќни да се приклучат на растечкиот список на држави решени да го загрозат здравјето и животите на трансродовите млади, што е директно спротивставување на огромниот број научни и медицински докази“, се вели во изјавата на АЦЛУ при усвојувањето на законот.

Законот во Тексас создава исклучоци за малолетници кои започнале со лекување пред 1 јуни или за оние кои присуствувале на 12 или повеќе сесии на советување за ментално здравје или психотерапија најмалку шест месеци.

Но, тие пациенти „ќе се откажат од лекот на рецепт во одреден временски период“, вели законот.

Поддржувачите на ваквите закони велат дека владата мора да интервенира спротивно на желбите на родителите и лекарите бидејќи стравуваат дека тоа ќе предизвика непоправлива штета и велат дека децата не се способни да пристапат кон таквите одлуки.

Групите, вклучително и Американското медицинско здружение, Американското психолошко здружение и Американската академија за педијатрија се противат на законодавството.

Републиканците воведоа повеќе од 500 нацрт-закони кои ги засегаат ЛГБТИ+ луѓето во 2023 година, со повеќе од 50 усвоени, според Кампањата за човекови права, група за правата на ЛГБТИ+ заедницата. Тие бројки се зголемени во однос на 315 воведени и 29 донесени закони во 2022 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот