Тековните и идни проекти беа главна тема на средбата Ангеловска – Мантованели

Денеска, новата министерка за финансии, Нина Ангеловска го оствари својот прв официјален состанок со директорот на Канцеларијата на Светска банка во земјата, Марко Мантованели.

– Во Светска банка гледаме долгорочен верен партнер. Благодарение на нив нашите деца учат во нови градинки, училишта, имаме нови патишта, водоводи. Бенефитите ги чувствуваат сите од земјоделците до наставниците и здравствените работници. Во изминатите 26 години создадовме верен пријател кој ни помагаше и ќе ни помага на патот кон промената кон која целиме. Затоа заедно ќе продолжиме да работиме со уште позасилено темпо со цел позитивни промени и иновации што ќе придонесе за подобрување на животниот стандард на сите граѓани –  истакна министерката за финансии Нина Ангеловска.

Прочитајте и...  Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

На состанокот беше разговарано за тековните и идните проекти како и за и аналитичките и советодавните услуги што ги обезбедува банката.

Во моментов тимовите на Министерството за финансии и другите ресорни министерства заедно со Светска банка работат на проекти во рамки на четиригодишната Стратегија за партнерство која Република Северна Македонија ја има со Светска банка. Со оваа Стратегија, во наредниот четиригодишен период ќе се реализираат проекти во вредност од 420 милиони долари.

Стратегијата е насочена кон подобрување на конкурентноста на приватниот сектор преку инвестиции во инфраструктурата и проекти за подигнување на конкурентноста, развој на човечкиот потенцијал преку инвестиции во образованието како и за зајакнување на управувањето со јавните финансии и поголема одржливост на енергетските извори.

Прочитајте и...  Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

На состанокот беше дискутирано и за Проектот за изградба и реконструкција на локални патишта во вредност од 70 милиони евра. Воедно се разговараше и за новиот проект за енергетска ефикасност кој ќе го спроведува МСИП како и за проектот за модернизација на земјоделството.

Стратегијата е во насока на поддршка на економскиот раст. Ангеловска потенцира дека резултатите се охрабрувачки.

– Имаме поинтензивен раст на инвестициите во уделот на БДП, континуиран силен раст на извозот, засилено кредитирање на приватниот сектор и пад на невработеноста на 17,5 проценти. Сето ова претставува реална основа за остварување на проектираниот економски раст за 2019 година од 3,5 проценти“, информираше Ангеловска.

Светска банка од 1993 година има инвестирано над две милијарди долари во проекти кои го поддржуваат економскиот раст.

Прочитајте и...  Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Прочитај повеќе

Тачи: Неодговорноста на Османи и ИВЗ се главните виновници за оваа ситуацијата

Слободен печат

Два смртни случаи – 120 новозаболени од Ковид-19, најмногу во Скопје

Слободен печат

Повторно граѓаните ги окупираа продавниците и супермакетите (ГАЛЕРИЈА)

Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

Слободен печат

Регистриран случај на Ковид-19 кај наставничка во Тетово, уписот во училиште прекинат

Слободен печат

Приведени двајца сопственици на угостителски објекти во тетовско за непридржување на протоколите за работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анкета: Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата за справување со коронавирусот

Слободен печат

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот кандидат за претседател Рафал Трасковски

Слободен печат

ЕВН е должна цда изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Слободен печат

Рашела Мизрахи пријавила во полиција дека ја следеле и фотографирале лица со качулки

Обвинителството го предупреди Пленковиќ за вршење притисок

Слободен печат

Америка има нов план како да го стопира „Северен тек 2“

Слободен печат