Технологија

Технологија

ОАЕ со план за „болница во вселената“

Обединетите Арапски Емирати се загреваат за уште еден светски подвиг - прва болница во земјината орбита (Emirates Space Hospital), објави Министерството за здравство на...

Самсунг Галакси А8(2018) претставен во Македонија!

Новиот Самсунг Галакси А8(2018) (Galaxy A8(2018)) вчера беше претставен во Македонија. Новиот модел како надополнување на Галакси А (Galaxy A), серија на паметни уреди, доаѓа...

Фирма во Јапонија нуди плати во биткоини

Вработените во една јапонска интернет фирма од почетокот на идната година ќе се најдат во друштво на малубројните работници во светот кои дел од...

Епл се извини и ги намалува цените

Компанијата „Епл“ се извини заради успорување на старите модели на ајфон. „Знаеме дека се чувствувате дека Епл ве изневерил. Се извинуваме. Никогаш не би направиле...

Јапонците имаат дрон против прекувремена работа

Јапонската компанија „Таисеи“ развила посебен дрон со необична задача - работниците кои остануваат на работа по работното време да ги тера да си одат...

Епл ќе станува сопственик на Шазам?

Според повеќе портали за бизнис и технологија, Епл се подговтвува да го купи сервисот за препознавање на музика, Шазам, но и да го надогради...

Гугл најмува 10.000 луѓе да го „исчистат“ Јутјуб

Гугл ќе ангажира илјадници уредници да ја намалат количината на проблематични содржини на Јутјуб. Освен тоа, ќе постави построги правила околу рекламирање. Планот на Гугл...

Виртуелен политичар: Роботот Сем ќе се кандидира за премиер

Политичарите во Нов Зеланд наскоро би можеле да добијат нов противник - виртуелниот робот Сем кој комуницира преку Фејсбук пораки. Креатор на вештачката интелигенција со...

Вештачка интелигенција на Фејсбук ќе детектира суицидност кај корисници

Фејсбук најавува дека во иднина ќе користи вештачка интелигенција, за да може навреме да детектира дали некој од корисниците има суицидни намери. Досега, тие реагираа...

Електромобилите на Honda ќе се полнат побрзо од паметен телефон

Моделите на Honda ќе имаат револуционерна батерија. Во моментов се развива батерија за многу брзо полнење, пишува Автоплус. Се очекува новината да биде вградена во...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook