10.8 C
Скопје

Тедрос: Травестија е што некои земји се уште немаат вакцини

Зголеменото производство и правичната дистрибуција на вакцини остануваат главните пречки за запирање на акутната фаза на пандемијата на коронавирус, истакна шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејсус.

Тој го нарече „травестија” тоа што некои земји сè уште немаат вакцини против ковид-19 за да започнат да вакцинираат здравствени работници и најранливите групи луѓе.

Претседателот на Намибија Хагеј Геингоб, еден од неколкуте светски лидери поканети да се обратат на конференцијата на СЗО на Светскиот ден на здравјето, зборуваше за „вакцинален апартхејд”, според кој одредени земји треба да чекаат за вакцини.

Тој рече дека Намибија вакцината ја добила од своите пријатели, односно од Индија и Кина, но дека сè уште чека други вакцини и покрај тоа што платила депозит за нив.

Лидерот на СЗО увери дека Намибија ќе ги прими вакцините за околу две недели преку глобалниот механизам за дистрибуција на вакцините Ковакс.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар