Тажно: Најстариот човек на светот, својот 112 роденден го прослави сам, во изолација

Запрашан за тоа која е неговата тајна за долг и здрав живот, Боб вели: „Не јадам толку месо колку што јадев, и пијам само кога сум на забава“.

Боб Вајтон, најстариот човек на светот го прослави својот роденден денеска.

Овој 112- годишен старец од Алтон, Хемшир, сведок е на пет монархии, 22 премиери, две светски војни, шпанскиот груп и морбили, како и многу други настани.

Титулата најстар човек на светот Боб ја наследи по смртта на Јапонецот Читетсу Ватабе минатиот месец.

Запрашан за тоа која е неговата тајна за долг и здрав живот, Боб вели: „Не јадам толку месо колку што јадев, и пијам само кога сум на забава“.

Боб е роден на 29 март, 1908 година во Хул. Студирал машинско инженерство, патувал низ светот, живеел на Тајван, во Канада и во САД пред да се врати во Англија во 1946 година со својата сопруга Агнес и трите деца. Тој исто така има 10 внуци и 25 правнуци. Последно негово звање пред пензионирање во 1973 година беше предавач на Градскиот Универзитет во Лондон.

Прочитајте и...  Француските лекари тврдат: Вкрстениот имунитет ќе го победи коронавирусот

За разлика до претходните роденден кои Боб ги славеше со своето семејство и пријатели во неговиот пензионерски стан, овој мора да го прослави сам, во изолација поради опасноста од коронавирусот поради која во домашен карантин е Островот.

-Се е откажано, нема посетители, нема прослава“, рече тој за Прес Асосиејшн.

Прочитај повеќе

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат