Тажна вест: Почина актерот Митко Апостоловски

Митко Апостоловски
Митко Апостоловски / Фото: Фејсбук, Народен театар - Битола

Реномираниот македонски театарски, филмски и телевизиски актер Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја пренесе неговиот колега Петар Горко на социјалната мрежа Фејсбук.

„Почивај во мир, колега, пријателе, прекрасен човеку. Неизмерна загуба чувствувам. Нека ти е вечен споменот“, напиша Горко.

Митко Апостоловски е роден во Битола на 7 март 1955 година. Дипломирал на Отсекот за драмски глумци при Вишата музичка школа во Скопје. Во текот на својата актерска кариера, тој работел во Народниот театар во Битола и во Народниот театар во Куманово.

Тој има одиграно бројни улоги по кои ќе остане запаметен. Меѓу нив е и улогата на Аритон во филмот „Големата вода” (2004) на Иво Трајков, потоа Димитрија во филмот „Трето полувреме” (2012) на режисерот Дарко Митревски и Ристо во „До балчак” на Столе Попов од 2014 година.

Видео на денот