ТАЖНА ВЕСТ ОД БЕЛГИЈА: Параолимписка шампионка се одлучи на радикален потег!

На Летните параолимписки игри во Лондон 2012 година го освои сребрениот медал на Т52 трката со количка на 200 метри каде што постави европски рекорд. На истите игри успеа да го освои златото на т52 трката на 100 метри.

На Светското првенство за параолимписки спортисти во Доха го освои првото место. На Игрите во Рио де Жанеиро 2006 година го освои среброто на т51/52 трката со количка на 400 метри и бронза на т51/52 100 метри.

И покрај нејзиниот успех, Верворт рече дека размислувала за еутаназија уште во деновите кога се подготвуваше за настапот на Параолимпијадата 2016 година во Рио.

Уште од својата 14 година страдаше од болна дегенеративна болест на мускулите и грбот која предизвикуваше огромни болки поради кои не можеше да спие, како и парализа на ногата.

Прочитајте и...  Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Рио беше нејзината „последна желба“, после тие игри нејзината состојба уште повеќе се влошувала, со епилептични напади, по што мораше да ја заврши кариерата.

– Морате да живеете ден за ден и уживате во малите моменти. Кога денот ќе дојде, кога имам лоши денови, потоа добри денови, ги имаме моите документи за еутаназија. Но, времето уште не е дојдено – беа зборовите на Верворт која не помислувала веднаш на еутаназијата после игрите во Рио.

Прочитајте и...  ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Документите за еутаназија ги потпиша уште во 2008 година, а како самата говореше после нејзината одлука, тоа и давало сила да се бори против болеста колку што може и инсистирала дека тоа не е никакво убиство или самоубиство. До самиот крај беше и нејзиното сакано куче, Зен.

Таа во вторникот (22. октомври) на 40 годишна возраст одлучи да ги заврши маките со еутаназија. Белгија е меѓу земјите каде што е легализирана еутаназијата од 28 мај 2002 година.

Прочитај повеќе

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат