18 C
Скопје

ТАВ останува концесионер на македонските аеродроми

Дали и понатаму турската компанија „ТАВ“ останува акционер на аеродромот во Скопје и во Охрид е прашањето што го наметнаа спортските новинари откако ја објавија веста дека потенцијалното финансирање на ФК „Вардар“ од страна на „Катар ервејз“ е поврзано со  одговорот што оваа авиокомпанија го чека од македонската влада.

– Таа информација не е точна. ТАВ останува концесионер на македонските аеродроми – е кусиот одговор што „Слободен печат“ го доби од ТАВ.

ТАВ стана концесионер на двата аеродроми во 2010 година, а концесијата ја доби на 20 години.

Всушност, ТАВ е оператор со аеродроми, додека „Катар ервејз“ се занимава со друг бизнис- авионски превоз. До пандемијата, од Македонија имаше лет за Доха.

Прочитајте и...  Музичари Роми протестираа во Кичево за враќање на свадбите

.

Поврзани вести

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Остави Коментар