1 C
Скопје

Татко ја спасил ќерката од зетот кој со нож ја касапел сопругата

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 43 – годишно лице, привремен жител на село Пепелиште, Неготино, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик.

-Осомничениот на 4 декември 2020 година, околу 5.00 часот, во настаната расправија и вршење на семејно насилство, со намера да ја лиши од живот, со нож повеќе пати ја нападнал неговата сопруга во пределот на главата. Со тие дејствија на оштетената и нанел повреди во вид на посекотини во пределот на лицето и десната подлактица. Во обидот за убиство го спречил таткото на сопругата, по што осомничениот се дал во бегство- се вели во соопштението на ОЈО.

Поради постоење на околности кои укажуваа дека притворот е неопходен за непречено водење на кривичната постапка, постоење на околности кои укажуваа на опасност од бегство и страв дека осомничениот ќе влијае на сведоци или пак ќе го повтори кривичното дело, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд достави предлог на осомниченото лице да му биде определена мерката притвор. Судијата на претходна постапка од Основниот суд Кавадарци го прифати предлогот на обвинителството и со Решение на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Поврзани вести

МВР приведе скопјанец кој бил баран со потерница

Слободен печат

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Слободен печат

Сообраќајна незгода на патот Демир Хисар-Кичево, две лица повредени

Слободен печат

Притвор за тренер по џудо за силување на ученички​ во Прилеп, злосторот траел со месеци

Слободен печат

Уште 420 санкции за неносење маска

Слободен печат

Санкционирани 137 возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар