Татко и син испишаа историја во Премиер лигата! (ФОТО+ВИДЕО)

На 4 март 1995 година се случи нешто посебно се случи во англискиот клубски фудбал. На „Олд Трафорд“ играа Манчестер Јунајтед и Ипсвич Таун. Тоа беше дуел помеѓу две екипи кои стоеја на спротивните страни на табелата.

На „црвените ѓаволи“ им беше потребна победа за да го продолжат атакот по водечкиот Блекбурн на Алан Шарер, додека Ипсвич беше во безизлезна ситуација.

Го држеа претпоследното место со осум бодови под безбедната зона, само Лестер тогаш беше полош.

принтскрин/index.hr

Иако во првиот натпревар од таа сезоната Ипсвич славепе со 3:2 на својот „Портман Роуд“, Јунајтед се реваншираше на најдобар можен начин на тој 4 март, а несреќниот голман Форест прими дури девет гола.

Енди Кол постигна пет, Марк Хјуз два, а по еднаш Рој Кин и Пол Инс. Никогаш ниту еден клуб не победил со девет голови разлика во Премиер лигата. Тој рекорд траеше до синоќа, кога Лестер го совлада Саутемптон со 9:0 на гостински терен.

Прочитајте и...  Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Шампион на крајот сепак беше Блекбурн на крајот со бод предност во однос на Јунајтед. „Црвените ѓаволи“ ја испуштија титулата токму порази поразот од Ипсвич во првиот дел од сезоната. Ипсвич испадна од лигата, беше последен, а со него и Лестер во втората лига.

Скоро 25 години подоцна, истиот тој Лестер го изедначи рекордот на Јунајтед, но стана првиот тим во историјата на Премиер лигата што славел со девет разлика на гости. Она што ги врзува тие два рекорди и тие два натпревари се голманите на победничките екипи. И двајцата се презиваат Шмајхел.

Таткото Питер бранеше за Јунајтед и синот Каспер синоќа како голман ма Лестер. Двајца Данци, татко и син, така испишаа историја. Сè останува во семејството.

Прочитајте и...  АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Поврзани вести

Планот на Фонт: Меси да остане, Гвардиола да дојде во Барселона

Слободен печат

ФОТО: Кошаркарите го одработија првиот тренинг во Талин

Слободен печат

Интервју Бојан Миовски: Да ги браните боите на македонската репрезентација е нешто многу значајно!

Тајната на Златан: Прави склекови додека седам на него

Слободен печат

Руни бил блиску до трансфер во Барселона: Сакав да играм со Чави и Иниеста

Слободен печат

ФОТО: Ибрахимовиќ го избра својот тим од соништата!

Слободен печат

Остави Коментар