Татјана Алексиќ: Читаме за да постоиме!

Доколку се прашувате што да читате во деновиве на изолација или кој филм да го гледате во домашно кино, професорката Татјана Алексиќ има одлична идеја. Препораката се однесува на учениците, затоа што претпоставуваме дека повозрасните веќе одамна го сториле тоа. Но, не е грев ако сте ги пропуштиле „Илијада“ од Хомер, филмот „Троја“ или стиховите на Пушкин, како и култната драма „Македонска крвава свадба“, еве одлична можност, без простор за изговор, да го направите тоа. Имате повеќе од доволно време.

-Никогаш не сме имале толку време на располагање, за да може да прочитаме книга и да изгледаме нејзина филмска верзија, секако во домашен амбиент со пуканки! Полезно и корисно би било средношколците да ги прочитаат делата кои се за државна матура, без оглед на прогнозите дали и како би се реализирал матурскиот испит оваа учебна година. Читаме за да постоиме! На пример епопејата ,,Илијада” од Хомер има 1000 страници и тешка е за читање, но филмовите ,,Троја” и ,,300″ се одлични за да се долови митското и историското време на Тројанската војна.

Прочитајте и...  Луѓето останаа зачудени откако видоа колку шминка и треба на Ирина Шајк за да изгледа совршено (ВИДЕО)

Романот во стихови на Пушкин ,,Евгениј Онегин“ со тема за невозвратена љубов во вистински час, има романтична и автентична филмска верзија со убавата Лив Тајлер како Татјана.

Култната драма на Војдан Чернодрински ,,Македонска крвава свадба” од неодамна има дигитална верзија на истоимениот филм од 1969 година во режија на Трајче Попов – вели порфесорката Татјана Алексиќ.

Па, како што испаничени купуваме во маркети, случајно да не останеме гладни, да помислиме и на духовната храна која подеднакво ни е потребна како човечки битија. Сега барем имаме време за духовно богатење.

Прочитај повеќе

Се шушка дека мажот на Карди Би чека дете со друга жена

Слободен печат

Облините секогаш во преден план: Софија Вергара бомбардира со нејзини стари фотографии, а фановите воопшто не се жалат затоа што изгледа неверојатно

Слободен Печат

Кога обожавател ќе ти стане сопруг: Карлеуша, Северина, Гоца Тржан им рекоа „да“ на свои фанови

Слободен Печат

Настапува периодот на Вагата: Припадниците на овој знак не сакаат никој да ги сожалува, туку да им се воодушевуваат

Слободен печат

Има 32 години, а изгледа како да има 13: Полицијата мислела дека фалсификувал возачка дозвола бидејќи не верувале колку години има

Слободен Печат

Твиги владееше со пистите пред повеќе од 50 години и беше синоним за слаба девојка, а еве како изгледа една од најголемите модни икони денес

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изведувачите воодушевени што „Макфест“ се одржа под отворено небо: Музичката културна сцена живее и во време на пандемија (ФОТО)

Михаило Донев

Што ме боли сега? Не е заб, ни глава, ни стомак, мора да е душата: Тажната животна приказна на една од најголемите руски поетеси

Слободен Печат

Добра вест за фановите на Бетмен: Роберт Патинсон го победи ковид-19 за само 12 дена

Слободен печат

Брза торта со Нутела: Потребни ви се само три состојки

Слободен печат

Очајна мајка „повторно се среќава“ со својата мртва ќерка со помош на виртуелна реалност во Јужна Кореја

Слободен Печат

Хилариjа, сопругата на Алек Болдвин, објави фотографии од нејзиниот новороден син Едуардо

Слободен печат