Таравари: Со Курти ќе започне нов ден за Албанците во Косово

Ако во Косово и Метохија победи Движењето на Самоопределување и Аљбин Курти, за Албанците ќе „започне нов ден“, уверен е градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Тој порачува дека „албанската пролет започнала“.

По престојот на Курти во Гостивар, Таравари на својот Фејсбук профил ги повикал Албанците да гласаат за Самоопределување, велејќи дека во Курти го гледа „лекот“ за заздравување на косовското општество и благосостојбата на сите Албанци.

Споредувајќи ја политиката со карцином, како една од најагресивните дијагнози, Таравари вели дека државните институции се вплеткани во криминал.

Добрата вест, како што вели тој, е што овој рак е се лечи, но додава дека за тоа е потребно единство, односно сите да се ангажираат.

Прочитајте и...  Рама во Лондон: Регионот напредува и зад себе ги остава одмаздата, крвопролевањето и омразата

„Поаѓајќи од Косово и продолжувајќи до Северна Македонија, акцијата започна, албанската пролет започна! Затоа, ги повикувам сите Албанци во Македонија да го поддржат Самоопределување во Косово. Со победа во Косово, тоа ќе биде најголемиот чекор кон спасување на нашите фамилии од карциномната власт која го загрозува нашиот живот. Нека победи Самоопределување во Косово, нека дојде нов ден за Албанците“, напишал Таравари на својот профил на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Слободен печат

Вељановски: Србија отсекогаш имала арогантен и патерналистички став кон Црна Гора

Слободен печат

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

МИА Агенција

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат

САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Слободен печат