Таравари: Ни претстои тежок период и треба да бидеме подготвени на сè

Гостивар не е во зоната на критични, но поради сезонскиот грип состојбата може да се измени.

Гостиварските општински власти од понеделник ќе решаваат како ќе работи администрацијата. Препораките за организирање на работата од Владата стигнале пред два дена, а на конечната одлука ќе претходат консултации со правната служба.

По принцип на ротација во рок од две недели, скратено работно време, работа од дома или поинаку се можните варијанти за начинот на кој општинските службеници би требало да работат.

– Препораките од Владата стигнаа во средата и јас документот го предадов на соодветните служби. Се договоривме во понеделник да одржиме состанок и да ги разгледаме, по што се надевам дека ќе го утврдиме начинот и конечната одлука за начинот на работа, вели градоначалникот Арбен Таравари.

Тој посочи дека препораките за новиот начин на работа немаат законска обврска, но сепак вели општинските власти треба да имаат план во случај на влошување на ситуацијата. Засега според бројот на заразени, Гостивар не е во зоната на критични, но поради сезонскиот грип состојбата може да се измени.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Кроневски: Со лична одговорност и нормативни решенија може и онлајн парламентарни седници

– Според предвидувањата на експертите ни претстои тежок период и треба да бидеме подготвени на сè. Мораме да работиме на превенцијата и да не дозволиме ширење на вирусот влошување на состојбата како што тоа го има во останатите градови, вели градоначалник Таравари.

На прашање на МИА кога повторно ќе биде свикан состанок на меѓуопштинскитот кризен штаб, градоначалникот одговори дека е постојано во контакт со надлежните институции, но засега немало потреба. Доколку се сменат состојбите и биде неопходно, како што нагласи, ќе го свика.

До вчера во гостиварскиот регион имаше 111 активни случај, половина од нив се на територијата на Општина Гостивар, а преостанатите во општините Врапчиште и Маврово Ростуше. 

Поврзани вести

Украинскиот претседател Зеленски се излекува од коронавирусот

Слободен печат

ВИДЕО: Девојче падна од третиот кат од станбена зграда, сите останаа вчудовидени како се спаси

Илинка Иљоска

Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обезбедат вакцини против грип за пензионерите

Слободен печат

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар