Таравари: ДУИ продава магла, ВМРО не ги казнува граѓаните, СДСМ делат маски – Политичка влада што поскоро тоа подобро (ВИДЕО)

Го прочитав постот на д-р Беќаровски околу тоа дека е дојдено време за заедно да упатиме апел за почитување на протоколите кои пропишува здравствената комисија. Тоа е добро разгледување на колегата. Јас горе доле се согласувам дека ова не е проблем на една етничка заедница, туку за сите граѓани на Македонија. Јас и Села многу сериозно ја гледаме работата и барем таму каде што имаме локална власт, се обидуваме и така да му пријдеме на проблемот, изјави Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“

Состојбата е загрижувачка, веќе имаме втор бран, а во Владата постои комплетен раздор.

-Ние сме веќе во втор бран. Ако ги анализирате бројките сите држави во регионот заедно имаат помал број на инфицирани отколку кај нас. Исто е и со морталитетот. Состојбата е многу загрижувачка и многу сериозно треба да му се пријде на проблемот и да се остават сите партиски обојувања. Во Владата имаме комплетен раздор, како да не е Влада, министерствата како да се како канцеларии на одредени политички партии. И ова e жалосно. Проблемот е навистина сериозен и треба заеднички конструктивно да најдеме решение.

Прочитајте и...  Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

-Со оџите и поповите имам редовна комуникација, но не за овој проблем. За овој проблем имаме локален Кризен штаб кој релативно компететно работи и скоро два пати неделно се обраќаме до граѓаните се со цел да нема такви конспиративни приказни и да расчистиме со тоа дека ова е нешто што не постои, Бил Гејтс, 5Г итн.. Мислам дека е пропуст што институциите не започнаа интензивна кампања додека траеа рестрикциите. Ако ние се придржуваме кон препораките ние и училиштата може да ги отвориме, па и џамиите и црквите без проблем да функционираат, вели Таравари.

ВЛАДАТА Е КОМПЛЕТНО РАСШТИМАН ОРКЕСТАР, НЕ СЕ ЗНАЕ НИШТО – ДУИ ПРОДАВА МАГЛА, ВМРО НЕ ГИ КАЗНУВА ГРАЃАНИТЕ, СДСМ Е НА ТЕРЕН

-Сега не е моментот со прст да покажуваме кој е крив. Дефектот треба да го побараме во себе. Сите треба да ја споделиме одговорноста, но ако некој не научи од прв пат треба повеќе пати да се каже дека треба да се почитуваат правилата. Основниот проблем го гледам во неинформираноста и несериозноста на инстутуциите, рече Таравари.

Прочитајте и...  Црна Гора го зголеми бројот на тестирања: Откриени 400 нови позитивни случаи

Околу датумот за избори, Таравари смета дека и при минимални услови за избори, тие треба да се оддржат. Дилемата мислам дека е дали на 5.07 или 26.07. Но, Владата е комплетно расштиман оркестар, не се знае ништо

–ДУИ продава магла, ВМРО не ги казнува граѓаните, СДСМ е на терен и дели рекламен материјал (маски). На Македонија и треба политичка влада. што поскоро тоа подобро. Но, ако вака продолжат вака бројките и нема услови за организирање на избори, тогаш со легс специјалис нека седнат правниците и нека го вратат парламентот, вели Таравари.

 

Прочитај повеќе

Нови правила за влез во Грција преку Промахонас, дозволени и директни летови од Велика Британија

Слободен печат

Отворени се сите избирачки места во шест општини од Југоистокот

Слободен печат

Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

Слободен печат

Се гласа на 3.480 избирачки места

Слободен печат

Изборите ќе ги следат 2.709 домашни и странски набљудувачи

Слободен печат

Шеесетина странски новинари акредитирани за известување од изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На гласање задолжително со маска, избирачките места дезинфицирани

Слободен печат

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Слободен печат

Право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Слободен печат

Изборниот ден неработен за сите граѓани

Слободен печат

Предвремени парламентарни избори во Северна Македонија

Слободен печат

Вкупно активни 3.475 случаи на Ковид-19, најмногу заболени во Скопје и Тетово

Слободен печат