Таравари доби мнозинство и поддршка од општинскиот совет

Нов претседател на Советот на општина Гостивар е Бесим Мемеди. Тој беше избран на денешната седница на Советот откако досегашниот претседавач Насир Муслиу поднесе оставка. Со промената беше промовирано и новото мнозинство коешто се создаде околу Алијансата за Албанците.

Најавите за ново мнозинство започнаа со почетокот на седницата по што се прејде на избор за нов претседавач, а по два обида седницата да ја води најстариот член на советот, беше прифатен предлогот тоа да биде советник од редот на Алијансата. Клучниот глас за промена на мнозинството што доскоро го предводеа ДУИ и СДСМ дојде од советникот Кашмир Салиу од Демократскиот сојуз на Ромите.

За изборот на новиот претседавач Мемеди, гласаа советниците од Алијансата, ВМРО ДПМНЕ, двајцата советници од НДП беа воздржани, а советниците од ДУИ и СДСМ беа против. Со ваквиот распоред на силите Советот има мнозинство кое го предводи партијата на градоначалникот Арбен Таравари, Алијанса на Албанците.

Прочитајте и...  Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

Советникот на СДСМ, Зоран Ангелов се спротивстави на начинот на избор на претседавач нагласувајќи дека со ваквите постапки се кршат деловникот и законите. Ангелов сметаше дека по оставката на претходниот претседател, седницата треба да ја води најстариот советник од Советот, па дури потоа да се прави избор што според него тоа не исполнето.

Прочитај повеќе

ИРИ: Заев ужива поголема доверба кај граѓаните од Мицкоски

Слободен печат

Заев му одговори на Ахмети: Ако ДУИ има ваков услов, нема да биде дел од идната Влада

Слободен печат

СЗО: Пораст на бројот на заразени по олеснување на мерките, пандемијата не е завршена

Слободен печат

Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Слободен печат

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат