Талибанците предупредија на последици доколку САД не прекинат со нападите со беспилотни летала

Абдул Гани Барадар, основачот на Талибанците / Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Талибанците денеска предупредија на последици доколку САД не ги прекинат летовите на своите беспилотни летала во воздушниот простор на Авганистан.

„Со операциите со беспилотни летала над Авганистан, САД ги прекршија сите меѓународни правила, закони и обврски што ги преземаа кон талибанците во преговорите во главниот град на Катар, Доха”, се наведува во нивното соопштение на Твитер, пренесено од британските медиуми.

Талибанските власти ги повикаа сите земји, особено САД, да го третираат Авганистан во рамките на меѓународното право, законите и обврските со цел да спречат какви било негативни последици.

Американските власти досега не излегоа со коментар на предупредувањето

 

Извор: МИА

Видео на денот