Талибанците ќе испратат делегација на состанокот во Доха за Авганистан

Талибанци / Фото EPA-EFE/STRINGER 40525

Талибанската влада денеска официјално ја објави својата намера да испрати делегација на претстојниот состанок во Доха за ситуацијата во Авганистан.

Главниот портпарол на талибанците Забихула Муџахид изјави дека групата верува дека нивното учество во разговорите во Катар ќе биде од корист за Авганистан кога станува збор за хуманитарна помош и инвестиции.

Состанокот чиј домаќин е ОН ќе се одржи на 30 јуни и 1 јули, со цел да се зголеми меѓународниот ангажман со земјата, бидејќи таа се соочува со серија кризи.

Откако се вратија на власт во 2021 година, талибанците ги отфрлија повиците за формирање инклузивна влада и за обезбедување на правата на жените на образование и работа.

Како резултат на тоа, ниту една земја не ја призна нивната влада. Банкарските резерви на земјата се замрзнати на Запад, а високи талибански лидери се на списоците на барани од САД.

Но, Советот за безбедност на ОН ги олесни патните ограничувања за клучните талибански лидери за да можат да го извршат аџилакот во Мека. Дополнително, минатата недела Европската унија објави пакет хуманитарна помош за земјата од 150 милиони евра (160 милиони долари).

Талибанците бараат поголема соработка со ОН – истовремено отфрлајќи ги иницијативите на светската организација.

Во декември, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се бара од генералниот секретар на ОН да назначи специјален пратеник за Авганистан. Талибанците постојано беа против да има таква бројка за земјата.

Во февруари, талибанците одбија да присуствуваат на сличен состанок на ОН во Доха поради тоа што беа поканети авганистански активисти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот