Талибанците го убија портпаролот на авганистанскиот претседател

фото EPA

Талибанците денеска во Кабул извршија атентат врз шефот на авганистанската влада за медиуми и информации Доу Кан Менапал, шеф на Центарот за медиуми и информации (ГМИЦ), пренесува АП. 

Портпаролот на министерството за внатрешни работи изјави дека Менапал бил убиен за време на молитва. 

„Тој беше младо момче кој стоеше како планина против непријателските пропаганди и од секогаш беше голем портпарол на авганистанските власти“ изјави Мирваис Станикзаи, портпаролот на министерството за внатрешни работи. 

Менепал работел како портпарол на авганистанскиот претседател Ашраф Гани. Неговото убиство е последното во низата на талибанските напаѓачи кои ги извршуваат за да ја ослабнат владата на Гани која е поддржана од Западот. 

Видео на денот