Талат Џафери упати четитка по повод Фитер Бајрам

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери на сите верници кои денеска го слават големиот празник Фитер Бајрам што е круна на светиот месец Рамазан, им упати искрени честитки за добро здравје, бериќет и мир во душите и домовите.

– Се надевам дека овој Бајрам кој што како и претходно месецот на пост и солидарност го прославуваме на невообичаен начин, далеку од верските храмови, сепак блиску до нашите најдраги и најблиски членови на семејството, ќе ни донесе искрени и убави мисли упатени до целото човештво за што побрзо и побезболно пребродување на овој предизвик кој што како што реков и во претходната Рамазанска честитка, не бира ниту вера, ниту нација, ниту богати или сиромашни, мажи или жени. Нека даровите на Рамазан Бајрам, солидарноста, взаемната почит и разбирање, милоста и опростувањето бидат дарови кои ќе го збогатуваат нашето секојдневие, вели во честитката Џафери.

Прочитајте и...  Речиси сите туристи се тестираат: Грција ги засили контролите на граничниот премин Промахонас

Почитувани мои, порачува, имајте верба, имајте трпение, бидете силни и останете дома со своите блиски.

– Верата се носи во срцето а домот е вашиот храм, нека е честит Фитер Бајрам!, стои во честитката од Џафери.

Прочитај повеќе

Казнен налог за правно и физичко лице во Скопје​

Слободен печат

Рускиот министер за здравство предупредува: Коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови

Слободен печат

Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Слободен печат

Европските Зелени со поддршка за ДОМ на изборите

Слободен печат

Ангелов: Делчев, Глигоров, Трајковски, Заев – херојски постапки за кои историјата покажува и ќе покаже дека биле во право

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Токио од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кикиљас: Повеќе случаи на Ковид-19 имаме од копнените граници, отколку од авиолиниите

Слободен печат

„Гејм оф тронс“ на македонски начин во режија на ДУИ, ДПА и Алијансата

Весна Тодоровска

Регистрирани 455 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Хонгконг предупредува за можен трет бран на коронавирусот

Слободен печат

Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Кумановскиот Центар за култура започнува настани на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат