Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Минатата недела, на 9 јануари, ширум Франција маршираа околу 452,000 луѓе (56.000 во Париз), а вчера имаше 187.000 ширум целата земја (од тоа 23.000 во Париз).

Протестите против пензиските реформи во Франција и понатаму траат, но изгледа дека тактиката на францускиот претседател Емануел Макрон, која се сведува на тоа демонстрантите да се уморат, дава резултат. Имено, на вчерашниот протест се собраа двојно помалку демонстранти во однос на претходната недела, пренесува „advance.hr“

Минатата недела, на 9 јануари, ширум Франција маршираа околу 452,000 луѓе (56.000 во Париз), а вчера имаше 187.000 ширум целата земја (од тоа 23.000 во Париз).

Овие бројки можат да се споредат и со претходните недели, па се забележува тренд на намалување на бројот на демонстранти. На пример, на 5 декември ширум Франција протестираа околу 806.000 луѓе.

Според пишувањата на „advance.hr“, очигледно е дека Макрон оди на „исцрпување“ на демонстрантите како тактика. Францускиот лидер им дозволува на демонстрантите да се изморат, додека тој примарно се занимава со прашања кои воопшто не се поврзани со домашната политика. Ако притоа се земе во предвид дека медиумите во Европа се прилично незаинтересирани за известување од протестите во Франција (иако речиси сите демонстрации завршуваат со судири со полицијата), очигледно е дека Макрон актуелната тактика нема да ја менува.

Прочитајте и...  Во земјава нема заболени од коронавирусот

Прочитај повеќе

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат