-2 C
Скопје

Тајванец за три дена седум пати го прекршил карантинот, добил казна од 35.000 долари

На жител на Тајван изречена му е парична казна во висина од 35.000 американски долари откако повеќе пати ја прекршил мерката за домашен карантин, воведена поради пандемијата со Ковид-19.

На Тајванецот по враќањето од службен пат во Кина му бил одреден карантин, но тој за три дена седумпати не ја почитувал мерката.

Согласно тајванските мерки секој што се вратил на Тајван мора да помине 14 дена во карантин, шпто е обврзна мерка против Ковид-19.

Прочитајте и...  „Коронавирус“ стана службен збор во клингонскиот јазик

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар